Nechcete nebo nemůžete ven a všechny novinky na Netflixu jste už viděli? Nastal ideální čas ohlédnout se za nejlepšími seriály, které nám Netflix přinesl loňský rok.
Dámský gambit zhltnete na jeden zátah, i když nehrajete šachy
Svět se v 50. letech minulého století zmítá ve Studené válce a zatímco se odehrávají „velké dějiny“, v americkém státě Kentucky roste nová šachová hvězda Beth Harmonová (v podání skvělé Anny Taylor-Joyové). Devítiletá Beth je po autonehodě, ve které zemřela její matka, odvezena do sirotčince pro dívky. Tam se ponoří hlouběji nejen do hraní šachů, ale také do závislosti, která ji pak provází celým dospíváním.
Boj Beth se závislostí nejprve na uklidňujících pilulkách a pak na alkoholu se táhne celým sedmidílným seriálem a hraje v něm ústřední roli. Proto si Dámský gambit užijí i ti, kteří nemají ponětí, jak se na šachovnici s jednotlivými figurkami vůbec táhne. Seriál diváky vtáhne do silného příběhu o dospívající dívce, která se musí vypořádat s vlastními vnitřními démony. Tvůrcům seriálu a především herečce Anně Taylor-Joyové se podařilo z hraní šachů udělat dramatickou událost, kdy divák skoro nedýchá napětím.
Dámský gambit se čtyři týdny od říjnového uvedení na Netflixu vyšplhal na přední příčky divácké oblíbenosti. A v 63 zemích včetně Česka se seriál dostal do žebříčku deseti nejsledovanějších seriálů. A malá perlička na závěr: Po uvedení Queen’s Gambit na vyhledávači Google dvojnásobně vzrostl počet dotazů obsahující slovo „šachy“ a webová stránka Chess.com zaznamenala pětinásobný nárůst nových uživatelů.
Chalífát: Ženy uprostřed boje s Islámským státem
Švédská minisérie inspirovaná skutečnými událostmi z roku 2015, spojí dohromady příběhy tří žen. Fatima je agentkou ve Švédské bezpečnostní službě. Pervin je mladá matka a Švédka syrského původu, která byla vylákána zpět do Sýrie ovládané Islámským státem. A nejmladší Sulle je dospívající dívka, která je silně ovlivněna myšlenkami Islámského státu, se kterými se ztotožňuje skrze videa na YouTube.
Seriál se střídavě odehrává v syrském městě Rakka ovládané Islámským státem a ve švédském Stockholmu. Mladá matka Pervin se snaží dostat zpět do Švédska právě s pomocí Fatimy, se kterou si tajně volá. Pervin je v Sýrii vydána napospas místnímu režimu a svému manželovi, který je příslušníkem Islámského státu. Příběh Sulle pak ukazuje nástrahy Islámského státu zejména pro dospívající lidi, kteří hledají svoje místo ve světě.
Děj se točí kolem každodenní statečnosti obyčejných žen a dotýká se tak témat lidských práv i ženské emancipace. Méně pak zabředá do politiky a samotného Islámského státu, přestože jedna ze zápletek je příprava teroristického úvodu ve Švédsku a snaha o jeho potlačení.
Ratchedová: Sadistická sestra z Přeletu nad kukaččím hnízdem dostala vlastní seriál
Pokud máte rádi Formanovu filmovou adaptaci knihy Přelet nad kukaččím hnízdem s Jackem Nicholsonem v hlavní roli, pak ve vás jméno Mildred Ratchedová oprávněně vzbuzuje představu jedné z nejznámějších sadistických a manipulativních zdravotních sester, které kdy fikční svět stvořil.
Seriál nás vrací do roku 1975, kdy se Mildred Ratchedová vloudí do psychiatrické kliniky Lucia State Hospital, vedené trochu šíleným „doktorem“ Richardem Hanoverem. Kromě hlavní linie, která se točí kolem Ratchedové a její cesty k povolání zdravotní sestry, se před divákem otevírá panoptikum dalších bizarních postav. Mildredin nevlastní bratr Edmund Tolleson odsouzený za několikanásobnou vraždu, bohatá dědička Lenore Osgoodová a její znetvořený syn s vražednými sklony Henry Osgood jsou jen malou ukázkou.
Jestli při seriálu na chvíli dostanete pocit, jako byste se ocitli v další epizodě úspěšné série American Horror Story, pak je to zcela pochopitelné. Jedním z tvůrců Ratchedové je totiž Ryan Murphy, který právě za seriálem AHS stojí. Také představitelka Midred Ratchedové Sarah Paulsonová si zahrála ve všech sériích American Horror Story hlavní role. A bohatá dědička Lenore Osgoodová v podání Sharon Stoneové až nápadně připomíná postavy, které v American Horror Story ztvárnila Jessica Langeová.
Z Ratchedovévám bude místy trochu fyzicky zle, ale to je přesně ten záměr, kterého se daří velmi dobře dosáhnout. Nechybí ani lobotomie prováděná bez narkózy nebo „hydroterapie“, ve které se pacienti pomalu vaří zaživa.
The Crown: Největší drama britské královské rodiny vrcholí ve čtvrté sérii
Seriál The Crown patří zcela právemk tomu nejlepšímu, co na Netflixu můžete vidět. Už od první série uvedené v roce 2016 se pravidelně umisťuje v žebříčku nejsledovanějších seriálů a nabízí dramatický a zároveň přirozený a uvěřitelný vhled do života britské královské rodiny.
The Crown můžete vnímat jako „rodinné drama“ i jako lekci z dějepisu. Na pozadí ústředních událostí 20. století se rozprostírá také soukromý příběh královské rodiny a jejích členů, kteří za pozlátkem a širokými úsměvy často trpí nepochopením, nedostatkem lásky, závislostí na alkoholu i poruchami příjmu potravy.
Ve čtvrté sérii se časově dostáváme k „romantickému“ příběhu prince Charlese a Diany, kteří však mají do idylického pohádkového zamilovaného páru hodně daleko. Seriál je ve vykreslení jejich vztahu poměrně věrný. Pokud byste si chtěli ověřit dramatickou linku se skutečným příběhem, na Netflixu je dostupný dokument Diana: In Her Own Words, který se točí kolem Dianina dospívání a vztahu s královskou rodinou. Dotkne se také její bulimie a vztahového trojúhelníku s Charlesem a Camillou, ve kterém se nechtěně ocitla.
Kromě Diany na scénu přichází také další silná ženská hrdinka Margaret Thatcherová v podání skvělé Gillian Andersonové, která dokonale zvládla ztvárnit tuto ikonickou postavu britských dějin. Do popředí se dostává i další významná žena seriálu. Tou je princezna Margaret, kterou ve třetí a čtvrté sérii skvěle hraje Helena Bonham Carterová. Postava princezny Margaret se vyvíjela z mírně rebelující do poměrně konformní členky královské rodiny. A je jakousi protiváhou k princezně Dianě, kterou se nepodařilo v tomto ohledu dostatečně „zlomit“.
Mesiáš: Možná jde o druhý příchod Krista, možná je to šikovný manipulátor
Parusie neboli druhý příchod Krista je očekávaný návrat Ježíše na Zemi. Nikdo neví, kdy by k tomu mělo dojít, ale spousta lidí věří, že se to jednoho dne stane. Když se na Blízkém východě objeví záhadný muž, kterého začnou následovat davy, mnozí věří, že opravdu na Zemi přišel Mesiáš.
Jinde ve světě jsou pak k takovému „božskému zjevení“ poměrně skeptičtí a samozvanýSpasitel se tak brzy ocitne v hledáčku agentů CIA. Zní to trochu jako námět šestákového dramatu, ale dejte této desetidílné sérii určitě šanci. I přes poněkud chladnější přijetí totiž rozhodně stojí za to.
Stejně jako postavy v seriálu tápou, jestli je Mesiáš skutečným Spasitelem, rozpoutala se poměrně vášnivá debata i mezi diváky. Zejména ti arabsky mluvící jsou přesvědčeni, že skutečné jméno proroka není Al-Masih, ale Al-Masih ad-Dajjal. Což v arabské kultuře označuje falešného proroka. V křesťanské kultuře pak Antikrista. Netflix se už při uvedení traileru potýkal s poměrně kritickými hlasy ze strany muslimských diváků. Natáčení další série pak producenti raději stopli úplně.
Foto, video: Netflix
Netflix si můžete objednat přes Vodafone a mít tak všechny svoje platby na jednom účtu. Nyní můžete jako zákazník Vodafone TV získat Netflix na 3 měsíce jako dárek.
Svátek všech zamilovaný je již tento víkend. A protože možností, jak si ho užít venku moc není, nabízíme ty nejlepší valentýnské tipy pro všechny, kdo si doma večer pustí díky Vodafone videotéku Netflix.
Pomůžeme vám s nákupem
Chci chatovat s operátorem
Jsme online
Zavolejte mi na telefon
Ozveme se vám v nejbližší pracovní den.
Ozveme se vám ještě dnes.
Odešlete nám svůj výběr a nechte na sebe kontakt. Zavoláme vám a objednávku společně dokončíme, podle vašich potřeb.
Kliknutím na „Mám zájem“ souhlasíte s tím, že budete kontaktováni s obchodní nabídkou. Více o ochraně soukromí
Poradíme vám po telefonu
Zavřít
Mějte přehled o svých službách díky aplikaci Můj Vodafone