Na co si dát pozor?
Co je co v Digisvětě.
Nástrahy
Digitální svět se rychle vyvíjí a děti v něm tráví spoustu času. Ne vždy u toho můžete být, a pokud děti vědí, jak se v něm chovat, ani nemusíte. Je ale dobré vědět, s jakými nepříjemnými a složitými situacemi se tam mohou děti setkat. Které jsou ty nejzásadnější, jak je poznat a děti naučit, jak se s nimi vypořádat?
Co je kybergrooming
Jednání nebezpečné osoby, která se snaží zmanipulovat oběť (nejčastěji pomocí sociálních sítí, aplikací, SMS zpráv) a donutit ji k osobní schůzce. Výsledkem může být sexuální zneužití oběti, fyzické násilí, manipulace k závadnému chování apod.
Má různé etapy:
- Vzbuzení důvěry a snaha izolovat oběť od okolí (osoba mění svoji identitu, je velmi trpělivá)
- Podplácení dárky a různými službami, budování kamarádského vztahu
- Vyvolání emoční závislosti oběti na osobě útočníka
- Osobní setkání
- Sexuální obtěžování nebo zneužití dítěte
Jak se pozná kyberšikana
Jedná se o šikanování pomocí informačních technologií - internetu, mobilních telefonů, apod. s cílem ublížit (např. vydírání, ztrapňování, obtěžování, ohrožování, zastrašování apod.).
Nejčastější způsoby:
- Zasílání urážlivých a zastrašujících zpráv nebo pomluv (e-mail, SMS, chat, sociální sítě)
- Pořizování zvukových záznamů, videí nebo fotografií, jejich upravování a následné zveřejňování s cílem poškodit vybranou osobu (předem připravený fyzický útok, natáčení učitele apod.)
- Vytváření internetových stránek, které urážejí, pomlouvají nebo ponižují konkrétní osobu (blogy a jiné www stránky)
- Zneužívání cizího účtu, tzn. krádež identity
- Provokování a napadání uživatelů v diskuzních fórech, sociálních sítích
- Odhalování cizích tajemství
- Vydírání pomocí mobilního telefonu nebo internetu
- Obtěžování a pronásledování voláním, psaním SMS, prozváněním
Kyber stalking a jak se projevuje
Kyber stalking je zneužívání internetu, mobilních telefonů a jiných informačních a komunikačních technologií ke stalkingu, tedy k pronásledování a stupňovanému obtěžování, které může mít různou podobu a intenzitu.
Nejčastější projevy:
- Opakované dlouhodobé pokusy kontaktování oběti (dopisy, e-maily, telefonáty, SMS zprávy, vzkazy na sociálních sítích, zasíláním různých zásilek s dárky apod.)
- Demonstrování moci a síly stalkera (výhrůžky)
- Ničení majetku oběti (patří sem i zasílání počítačových virů)
- Stalker označuje sám sebe za oběť
- Snaha poškodit reputaci oběti (stalker rozšiřuje o oběti nepravdivé informace v jejím okolí)
Kdy může dojít k náhodnému stahování malwaru
Malware je počítačový software, který je nainstalován bez vědomí oběti a provádí v počítači škodlivé akce. To zahrnuje krádež osobních údajů z vašeho počítače nebo jejich únos pro použití v „botnetu“, což způsobuje pomalý výkon. Kybernetičtí zločinci umějí oběť přimět ke stažení malwaru. Phishing je jedním z takových triků, ale existují i jiné, například maskování malware za hry, které mohou děti zvlášť okouzlit.
Co je netolismus
Termínem netolismus označujeme závislost na tzv. virtuálních drogách. Mezi ně patří zejména počítačové hry, sociální sítě, internetové služby (různé formy chatu), virální videa a další. Netolismus stejně jako další behaviorální závislosti obsahuje 6 základních komponent:
- VÝZNAČNOST Určitá aktivita se stane nejdůležitější v životě člověka a začíná ovládat jeho myšlení, cítění a chování.
- ZMĚNY NÁLADY Změny nálady v důsledku zapojení se do určité aktivity.
- TOLERANCE Tzv. zvyšování dávek - je třeba stále více aktivity k dosažení předchozí míry uspokojení, např. délka času tráveného online.
- ODVYKACÍ SYMPTOMY Ukončení nebo omezení aktivity se projevuje abstinenčními příznaky.
- RELAPS Tendence opakovat dřívější vzorce závislostního chování
- KONFLIKT Závislost vyvolává problémy – narušuje např. vztahy v zaměstnání, ovlivňuje prospěch, dochází ke ztrátě kontroly, výčitkám apod.
Více o závislostech na zde.
Kde se objevuje online hecování
Nebuď srab! Udělej to! To dáš… Online nátlak vrstevníků, tzv. peer pressure, lidově hecování, může být prospěšné, třeba v případě charitativních výzev nebo při sportovních výkonech, ale také velmi nebezpečné.
Online prostředí klade na rodiče nesmírné nároky v oblasti péče o virtuální život dětí. Nepodceňujte ho! V případě online hecování jde bohužel většinou o chování škodlivé, které vede k zesměšňování, šikaně nebo dokonce k poškozování sebe, případně druhých.
V online světě si dítě připadá anonymní a snadno najde sobě podobné. Také může být do různých aktivit snadno vmanipulováno. Následky ale pocítí rodiče i ve světě reálném, bohužel někdy až fatální.
Phishing a proč je nebezpečný
Phishing je dost nebezpečná zbraň. Využívá e-mailů, které se snaží přimět adresáta, aby klikal na škodlivé odkazy nebo přílohy. Nejen pro děti je těžké takový podvodný e-mail rozpoznat. Často totiž vypadá jako zpráva od někoho legitimního, jako je přítel nebo člen rodiny, případně instituce, se kterou běžně komunikujeme (např. banka). Útoky lze realizovat také pomocí aplikací pro zasílání zpráv nebo SMS - tzv. „smishing“.
Podvodné nabídky - na co si dát pozor
Děti pravděpodobně nepropadnou nigerijským princům, kteří jim nabízejí milion dolarů, ale mohly by doplatit na podvodníky, kteří nabízejí něco, čeho si cení, jako je bezplatný přístup k online hrám nebo speciální funkce. Stejně jako v případě phishingu, mohou vetřelci používat stránky oblíbené u dětí k identifikaci potenciálních obětí, a poté slibovat odměny za to, co chtějí, například informace o kreditní kartě rodičů.
Jak vypadá rizikové online chování
- Zasílání selfíček
- Psaní negativních komentářů o jiných
- Provokování jiných urážkami a pomlouváním
- Sexting
- Získávání velkého počtu lajků u fotografií
- Setkání s někým, s kým jste se doposud nikdy neviděli
- Chlubení se koupenými věcmi
- Záškoláctví
- Strach, že vám něco uteče
- Kupování věcí, na které daná osoba nemá peníze, protože to dělají ostatní
- Šikana
Co znamená sexting
Složenina slov "sex" a "textování" = elektronické rozesílání textových zpráv, fotografií nebo videa se sexuálním obsahem. Dochází tak k poškozování oběti, často je provázen i různými formami vydírání.
Kde hrozí vystavení explicitnímu obsahu
Říká se, že internet je svět 18+, protože internet nebyl vytvořen s ohledem na děti. To znamená, že obsah, který je pro dospělé naprosto v pořádku, mohou a mnohdy také sledují velmi mladí lidé, kteří ještě nemají schopnost porozumět tomu, co vidí. Někdy se děti setkají se sexuálním obsahem náhodou, protože jsou zvědavé, jindy jim kamarádi ukážou věci, které by měli vidět pouze dospělí.
Proč je nebezpečné zveřejňování soukromých informací
Děti ještě nerozumí sociálním hranicím, a tak mohou zveřejňovat informace, které umožní zjistit jejich totožnost, například na svých profilech na sociálních sítích. Může to být cokoli, od obrazů nepříjemných osobních okamžiků, až po adresu bydliště nebo plány rodinné dovolené. Většinu z toho, co vaše děti postují, je veřejné, tzn. že to také můžete vidět, proto není na škodu jim připomenout, že pokud to vidí máma a táta, tak i všichni ostatní.
Ve světě telekomunikací přitom můžete narazit na spoustu obecných výrazů, frází a zkratek. Jejich přehled a vysvětlení najdete zde.